
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.02 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Current | 2.5 A |
| Output Voltage | 58 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Max Output Current | 2.5 A |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Quiescent Current | 138 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 2.5 MHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 138 µA |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Output Voltage | 58 V |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
Stock: 252
Distributors
pcbx
Unit Price$1.12013
Ext.Price$1.12013
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.12013 | $1.12013 |
| 10 | $0.92314 | $9.23140 |
| 25 | $0.84054 | $21.01350 |
| 50 | $0.76533 | $38.26650 |
| 100 | $0.69685 | $69.68500 |
| 300 | $0.66873 | $200.61900 |
| 500 | $0.64175 | $320.87500 |
| 1000 | $0.61721 | $617.21000 |
